неділя, 20 грудня 2015 р.

Туристсько-краєзнавча робота

        Гурток "Спортивний туризм"

         Важливим і досить корисним, як для вихованців, так і для мене самого, в моїй педагогічній діяльності є робота туристсько-краєзнавчого напрямку, а саме робота гуртка "Спортивний туризм" на базі Войнашівської ЗОШ І-ІІІ ступенів. В гуртку займаються діти середнього та старшого шкільного віку.                 Звичними стали для вихованців гуртка участі в різноманітних змаганнях зі спортивного туризму як на рівні району, так і області.
        Традиційними стали туристичні походи гуртківців стежками козацької слави та історичними місцями рідного краю (похід до історико-культурного заповідника «Буша» та Лядовського скельного монастиря) та водні походи річками Рів і Південний Буг. 











Сучасна зброя в Україні (відеоматеріали)

Сучасна зброя в Україні

          На цій сторінці пропоную Вам ознайомитись з загальнодоступними відеоматеріалами, зібраними на теренах всесвітньої мережі інтернет, які присв'ячені сучасній зброї, яка виробляється та використовується Збройними силами України та підрозділами національної поліції та підпозділами спеціального призначення.

Сучасна високотехнологічна стрілецька зброя - у поміч добровольчим батальйонам



Зроблено в Україні. Топ-5 зразків української зброї



Український легкий кулемет Форт 401



Штурмова гвинтівка - Форт 221 та 224 (HD)

Стрілецька зброя ЗС України






РОЗРОБКА УРОКУ З ПРЕДМЕТУ «ЗАХИСТ ВІТЧИЗНИ»
для учнів 10 класу
Тема: Пневматична гвинтівка.
Мета: Ознайомити учнів з класифікацією пневматичних гвинтівок, загальною будовою гвинтівок ІЖ-38 та призначення основних механізмів і деталей; видами та будовою куль.
План
І. Організація учнів класу.
Шикування класу. Перевірка присутніх на уроці (доповідає командир класу).
ІІ. Актуалізація знань та мотивація навчальних досягнень.
Вступне слово вчителя, перевірка знань учнів, набутих на попередніх уроках. Перевірку вчитель проводить за допомогою опитування.
ІІІ. Мотивація теми та завдань уроку.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Обговоріть, яке основне призначення пневматичної  гвинтівки.
Пневматична гвинтівка — це зброя, призначена для ураження цілі на віддалі кулею, що приводиться в рух енергією стиснутих газів або повітрям.
Пневматичною зброєю називають різновид стрілецької, у якому для добутку пострілу використається газ, що перебуває під тиском. «Пневматичний» – слово грецького походження й позначає «подих», «вітер».
Пневматична зброя на сьогоднішній день в основному застосовується для розважальної й спортивної стрілянини, а також для полювання на дрібних звірів і птахів, так що його потужність невелика. Хоча, у теорії, меж потужності в пневматичної зброї немає. Пневматична зброя відомо з давніх часів, приміром, пневматичні гвинтівки використовувались людством ще з одинадцятого століття. Причому в ті часи вважалися бойовою зброєю. І по сьогоднішній день серед всіх аматорів стрілянини цей вид зброї користується великою популярністю.
Найпоширенішою пневматичні гвинтівки калібру 4,5 мм, до того ж, в Україні згідно законодавства, для придбання цих гвинтівок не потрібні спеціальний дозвіл і реєстрація. В основному, них купляють для розважальної стрілянини й тренувань.
Типи пневматичних гвинтівок:
Ø  газобалонного типу – вони стріляють за рахунок балонів з вуглекислим газом (CO2). Такий вид зброї найбільше підходять аматорами стрілянини для розваги й полювання.
Ø  пружинно-поршневі гвинтівки – в неї є потужна пружина, що розтискається при пострілі й виштовхує повітря, що надає руху кулі.
Ø  мультикомпресіонні гвинтівки – у яких треба зробити трохи качків важелем для накачування повітря в балон перед пострілом.
Ø  компресійні гвинтівки PCP( накачують попередньо насосом високого тиску). Із всіх видів вони вважаються найбільш підходящими для полювання. Правда, вартість їх висока.
Мультикомпресіонні гвинтівки можна розбити на два додаткових підкласи, які варіюються в залежності від того, чи є в гвинтівці регулятори тиску, які дозволяють рівномірно і економічно витрачати запас повітря, роблячи все постріли однаковими по потужності. У разі якщо такого регулятора немає, то постріли,які йдуть останніми, будуть трохи слабше перше, що так чи інакше негативно позначиться на дальності і точності стрілянини.
По своєму призначенню пневматичні гвинтівки ділять на:
  • гвинтівки для розваг і тренувань;
  • спортивні гвинтівки;
  • зброя для полювання.
Гвинтівки першої групи гарні тим, що по своїй потужності вони не можуть заподіяти серйозного збитку людському здоров'ю, тому їх можна здобувати всім аматорам постріляти в дружній компанії. Коштують вони порівняно недорого.
До гвинтівок для занять професійним спортом пред'являється більше вимог, тому вони відповідно, потужнішій коштують дорожче.
Пневматичні гвинтівки, призначені для полювання на дрібну дичину, можуть мати калібр до 6, 35 мм. Причому для їхнього придбання вже потрібно дозвіл або спеціальна ліцензія. Правда, дійсні аматори полювання все-таки, як правило, віддають перевагу вогнепальній зброї.
Сьогодні вибір пневматичної зброї в нашій країні досить велика і його популярність росте. Тому є кілька причин. Основна з них – це можливість вправи в стрілянині при відсутності спеціального тиру продовж року.
Пневматична гвинтівка пружинно-компресійного типу, належить до наймасовіших моделей: до сьогодні випущено близько 2,2 млн одиниць. Відрізняється простотою й високою надійністю.

Однозарядна пружинно-поршнева гвинтівка моделі ІЖ-38 обладнана нарізним сталевим стволом. Для стрільби з неї використовуються лише свинцеві кулі. Гвинтівка ІЖ-38 призначена для початкового навчання із стрільби та тренування стрільців.
Пневматична гвинтівка ІЖ-38 (загальний вигляд)
Відкритий приціл — з мікрометричним регулюванням за горизонталлю й вертикаллю і змінюваною довжиною прицільної лінії. Є автоматичний запобіжник, блокувальний спусковий гачок. Мушка закрита (нерухома), положення цілика регулюється за вертикаллю й горизонталлю мікрометричними гвинтами. Регулюється довжина прицільної лінії.
Загальна будова гвинтівки ІЖ-38 і призначення основних механізмів і деталей.
Ствол – призначений для спрямування польоту кулі.
Ствольна коробка – призначена для розміщення пневматичного насосу і спускового механізму.
Спусковим механізмом – здійснюють спуск пружини з бойового зводу.
Прицільний пристрій – служить для спрямування гвинтівки в ціль і надання їй потрібного кута прицілювання.
Ложе – з'єднує усі частини гвинтівки, слугує для зручності при стрільбі: має приклад, шийку, цівку.
Будова пневматичної гвинтівки ИЖ-38
1 - ствол; 2 - приціл; 3 - вісь ствола; 4 - прокладка ствола; 5 - ствольна коробка; 6 - поршень; 7 - бойова пружина; 8 - колодка спускового механизму; 9 - штіфт колодки; 10 - ложа; 11 - гвинт ложи задній; 12 - гачок спусковий; 13 - шептало; 14 -- важель блокировки;15 - важель взводу; 17 - манжета; 18 - шарнир; 19 - клин; 20 - ригель; 21 -- пружина ригеля; 22 - вісь шарнира; 23 - мушка.

Калібр, мм
4,5
Початкова швидкість кулі, м/с
до 110
Вага, кг
2,8
Довжина, мм
1050
Довжина ствола, мм
450
Матеріал прикладу
пластик

Будова набоїв. Кульки.
Для стрільби з пневматичної гвинтівки використовуються свинцеві кулі калібру 4,5 мм.
За конструкцією вони бувають:
«Гостроносими» – у них найбільш полога траєкторія, завдяки малому коефіцієнту лобового опору, гарна проникність і зупинний ефект. Пулька всередині порожня, зроблена з м'якого свинцю, завдяки чому добре плющится і всю кінетичну енергію віддає цілі, а не забирає із собою, пройшовши навиліт.
Сферичні із залитим носиком – вони більш точні. Точність у них трохи вище, але плющаться вони гірше «гостроносих» і, як наслідок, зупиняюча сила у них менше.
Коли в процесі тривалої та інтенсивної експлуатації гвинтівки потужність починає знижуватися (на жаль, цей процес неминучий, адже навіть алмаз і той з часом стирається), то треба міняти не тільки пружину, але і манжету.
Заряджання пневматичної гвинтівки виконують так:
§  Зведення здійснюється «переломом» ствола, рухом донизу-назад-уперед-догори…;
§  При зведенні відкривається казенний зріз ствола для ручного заряджання кулі;
§  Має блокування від випадкового пострілу в момент зведення при не повністю замкненому каналі ствола.
Дульна енергія. Як правило, цей показник вимірюється в джоулях. Під цим визначенням мається на увазі кінетична енергія, яку має боєприпас на виході зі ствола. Цей параметр стоїть на першому місці за важливістю аж ніяк не просто так, а в силу того, що він надає прямий вплив на те, якою дальністю і точністю стрільби буде мати пневматична гвинтівка, а також саме він стає вирішальним у юридичних питаннях, пов’язаних з цим видом зброї. На основі характеристики дуловій енергії гвинтівки розбиваються на спортивні та мисливські. І, якщо першу може придбати практично будь-який бажаючий, то мисливську гвинтівку вам продадуть лише за наявності відповідної у вас ліцензії. Більш того, мисливська рушниця підлягає обов’язковій реєстрації.
Необхідно пам'ятати, що зброю можна заряджати тільки на лінії вогню після команди керівника «Заряджай!». Кульки видаються за розпорядженням керівника стрільби лише на лінії вогню. Якщо результати влучання перевіряються після кожного пострілу, то видають лише по одній кульки.




V. Підсумки уроку. Оцінювання.
VІ. Домашнє завдання.
Опрацювати §15 , стор.101 – 102, підібрати матеріал щодо використання різних видів гвинтівок у Збройних Силах.


Пневматична гвинтівка ІЖ-60.
Хоча асортимент пневматичної зброї за 25 років, з часу появи перших ІЖ-60 , виріс в десятки, якщо не сотні разів, ІЖ-60 до сих пір користується величезним попитом не тільки на російському, але і на зарубіжному ринку озброєнь.
«Моє захоплення пневматикою почалося з того, що якось, років 10 тому, батько купив пневматичну гвинтівку ІЖ-60. Тоді на тлі тирів Іжей-38 вона виглядала просто як новенька БМВ порівняно з Жигулями ». (С форуму «Ростовського клубу любителів пневматики».) І знаєте, з тих пір мало що змінилося ...
Примітно, що американці називають ІЖ-60 «less-expensive spring rifle» - недорога спортивна гвинтівка. Упорядник сучасної енциклопедії пневматичної зброї Том Гайлорд (Tom Gaylord) так описує це чудове зброю: «Це єдина в світі спортивна пневматична гвинтівка ціною менше 90 доларів. При цьому споживчі якості її найвищі ». Звичайно, «юзал» цей автор експортний варіант, але його слова в цілому відповідають істині.
Однозарядна пружинно-поршнева гвинтівка ІЖ-60 випускається іжевським механічним заводом з 1995 р. Дуже запам'ятовується, незвичайний для свого часу дизайн. Зведення (накачування тиску в циліндр, розташований в прикладі) проводиться бічним важелем, розташованим з правого боку. Досилатель кульок в стовбур - поздовжньо-ковзний затвор. Сталевий нарізний ствол. Для стрільби використовуються тільки свинцеві кулі калібру 4,5 мм, довжиною до 7 мм. Мушка нерухома, цілик рухається як по вертикалі, так і по горизонталі. Хід спускового гачка і зусилля спуску регулюються: в найстаріших гвинтівках 4 ступеня регулювання, в просто старих - 3, в сучасних - 2 ... Оптимізація! Хоча навіть на сучасних гвинтівках спуск плавний і рівномірний. Крім запобіжника, можна блокувати важіль зведення. Приклад регульований, правда, в невеликих межах.
На основі ІЖ-60 розроблено ціле сімейство пневматичних гвинтівок:
ІЖ-61 - 5-зарядна модифікація гвинтівки ІЖ-60.
ІЖ-60М - 7-зарядна модифікація гвинтівки ІЖ-60.
ІЖ-62 - потужна модифікація гвинтівки ІЖ-60, що мала швидкість кулі до 200 м / с. Випускалася в 1994-1995 рр..
Технічні характеристики:
Калібр, мм: 4,5.
Початкова швидкість кулі, м / с: до 140.
Дульна енергія, Дж: до 7,5, (приблизно 4,8 Дж, заміряна автором).
Вага, кг: 2,7.
Довжина, мм: 787.
Висота, мм: 200.
Ширина, мм: 60.
Зусилля спуску, регульоване, Н: 4 - 8.
Поперечник розсіювання куль на дистанції 10 м, мм: не більше 8,5.
Свого часу, наприкінці 90-х, ця гвинтівка була межею мріянь будь-якого любителя «просто постріляти». Незвичайною футуристичної форми, легка, точна, з болтовим важелем, як у справжнього вогнепальної зброї.
Та й зараз гідності ІЖ-60 поки переважують її недоліки. Легка і компактна. За рахунок розташування циліндра в прикладі вдалося істотно знизити довжину зброї, а за рахунок численних пластикових деталей - вага. Природно, в порівнянні з переломними пружинно-поршневими гвинтівками аналогічної потужності. Конструкція гвинтівки досить надійна, є лише одна слабка ланка, про нього нижче. Непогана ергономіка, для свого часу вона була взагалі супер! Зручний і м'який спуск. Та й ціна так і залишилася на рівні приблизно 90 $.
Однак і недоліків у цієї вже досить застарілою гвинтівки греблю гати ... Найголовніші з них.
Нестабільне якість виготовлення. Можна за одну і ту ж ціну купити зброю , яка буде тільки радувати, а можна і «попасти» на відвертий брак. Крім того, якість виготовлення з кожним роком знижується. Наприклад, все більше сталевих деталей замінюється неякісним пластиком.
Погано настроюються, грубі прицільні пристосування. Для ИЖ-60, яка позиціонується як нехай дуже недорога, але спортивна гвинтівка, це не дуже-то добре.
Незручна зарядка. За 25 років випуску в зарядному пристрої нічого не змінилося.
Часто ламається важіль перезарядки. Благо, купити чи замовити цей важіль в Росії можна в будь-якому збройовому магазині.
Дуже низька якість обробки поверхонь - як зовнішніх, так і внутрішніх - хронічне захворювання всього іжмеховского цивільної зброї.
Приклад і ложа зроблені з грубого штампованого пластика, неприємного на дотик.
Мала робоча зона циліндра і, як наслідок, мала потужність пострілу. І це головна перешкода для апгрейда (умощнения) гвинтівки. Установка пружини в два рази жорсткіше, ніж стандартна, збільшує потужність пострілу дуже несуттєво. Найбільш «просунуті» умільці просто виточують новий циліндр, з робочою зоною у два рази довше стандартного, але для його установки потрібно переробка всієї гвинтівки. Прикол в тому, що місце в прикладі для подовження циліндра є! Але ось бажання у іжевських виробників щось поміняти відсутня геть!
Ненадійний запобіжний механізм. Дуже великий «косяк»! Адже з цієї гвинтівки стріляють в основному непідготовлені користувачі.
Нестандартна ширина «ластівчин хвіст», інтерфейсу для додаткових прицільних пристосувань. У всьому світі ширина цього інтерфейсу 11 або 12 мм, на Іж-60 - всього 10 мм! Я розумію, що гвинтівка створювалася ще в радянські роки, але вже за 25 років можна було змінити одну настройку верстата, щоб різати на сучасних гвинтівках «ластівчин хвіст» на 1 мм ширше? Напевно, немає ...
Висновок . Гвинтівка ідеально підходить для розважальної стрільби (плінкінга) та навчанню основам поводження зі зброєю. Точно стріляти з неї на відстань приблизно 10 метрів зможе навіть дитина, природно, після деякого тренування. Для мирних поїздок на дачу, пляж або природу - саме те. А ще добре розганяти пострілами з цієї гвинтівки репетуючих під вікном котів чи коли б'ються собаки.
На жаль, ні на що інше ця гвинтівка непридатна. Навіть для мало-який полювання або стрільби на відстань більше 25 м стандартна ІЖ-60 не підходить в принципі, для таких завдань потрібна серйозна доробка, по грошах багаторазово перевищує вартість гвинтівки.

План-конспект проведення уроку "Основні положення МГП"

План-конспект проведення уроку з захистуВітчизни
ТЕМА:  Основні положення МГП
·        Навчально-виховна мета:: Ознайомити учнів з ідеєю запровадження, історією формування та основними засадами міжнародного гуманітарного права. Розвивати навички використання основних положень МГП, знання громадянських прав та документів, що їх гарантують. Формувати стійку громадянську позицію. Виховувати толерантне і співчутливе ставлення до всіх жертв війни. Поглиблювати  відчуття патріотизму, мужності і любові до Батьківщини.
·        Обладнання:  символіка міжнародного руху Червоного Хреста та Червоного Півмісяця, Конституція України, Декларація про права людини, відеопроектор, роздаткові картки для опитування, картки для самоаналізу роботи учня, картки із ситуативними завданнями.
·        Тип уроку:   урок формування та засвоєння нових знань.
·        Вид уроку: урок-семінар із використанням елементів інтерактивного навчання на різних етапах уроку.
               Хід уроку:
І.Організаційна частина   2 хв.
1.Стройовий тренаж:
   а) Шикування відділення;
   б) Доклад командира;
   в) Вітання з відділенням;

ІІ. Основна частина                       -   30 хв.
            1.    Перевірка Д\З: експрес-опитування  матеріалу, вивченого на попередніх заняттях(тестове опитування теми «профілактика інфекційних захворювань».
2.     Повідомлення  теми уроку.
3.     Повідомлення мети уроку.
4.     Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності.
Відеопрезентація фрагменту «сочинение Донецкой школьницы»
      - Які думки викликає  у вас почуте і побачене?
            -Що, на  вашу думку є причиною виникнення збройних конфліктів?
          -Якої шкоди завдають збройні конфлікти?

5.     Мотивація пізнавальної діяльності. 
Виступ учителя.
Реалії сучасного міжнародного життя такі, що постійно то в одному регіоні, то в іншому, а то й у декількох одночасно відбуваються збройні конфлікти. Міжнародне право не могло стояти осторонь від того, щоб не гуманізувати правила ведення збройних конфліктів. Тому воно містить комплекс принципів і норм, які спрямовані на регулювання поведінки держав та інших суб'єктів міжнародного права під час збройних конфліктів з метою гуманізації даних правил та якнайшвидшого припинення конфліктів.
Міжнародне гуманітарне право - галузь міжнародного права, що представляє собою сукупність принципів і норм, що регулюють відносини держав у період збройних конфліктів.

6.      Вивчення нового матеріалу.
        Становлення і  розвиток міжнародного гуманітарного права. Окремі звичайні норми міжнародного гуманітарного права з'явилися в глибокій старовині. Потім вони були закріплені в міжнародних договорах. У цих правилах поведінки воюючим сторонам наказувалося, як їм слід поводитися по відношенню один до одного. Наприклад, майже повсюдно існувало правило, згідно з яким не можна було починати війну, не оголосивши про це попередньо своєму супротивнику. Міжнародне гуманітарне право як галузь почало формуватися в XIX ст. Фахівці вважають, що початок міжнародного гуманітарного права було покладено прийняттям в 1864 р. Конвенції про поліпшення долі поранених і хворих в діючих арміях. Значна роль в цьому належить Швейцарському діячу Анрі Дюнану, котрий став основоположником КЧХ. (Демонстрація фрагменту художнього фільму «Червоний хрест на білому». 
 Повністю міжнародне гуманітарне право сформувалося лише в XX ст.
Причому на зміну звичайним нормам прийшли договірні писані норми. З’явився офіційний термін МГП, запропонований 1949 року Жаном Пікте.
Джерела і принципи міжнародного гуманітарного права.
Норми міжнародного права, що регламентують ведення військових дій, були значною мірою кодифіковані в результаті роботи двох Гаазьких конференцій світу в 1899 і 1907 рр.. Ці норми в Міжнародному гуманітарному праві отримали назву «право Гааги».
Основними законодавчими актами МГП є чотири багатосторонні міжнародні угоди, укладенні у Женеві. Вони встановлюють гуманітарні правила ведення війни, висунуті у 1864 році Червоним Хрестом.

Перша Женевська конвенція (1864 року) стосується поранених і хворих бійців на полі бою.
1.                         Конвенція про поліпшення долі поранених і хворих в діючих арміях — зобов'язує її учасників збирати на полі бою і надавати допомогу пораненим і хворим супротивника, причому будь-яка дискримінація у відношенні поранених і хворих з причин статі, раси, національності, політичних переконань або релігії забороняється. Усі поранені і хворі, які опинилися у владі супротивника, повинні бути зареєстровані, а дані про них повідомлені тій державі, на боці якої вони боролися. Медичні установи, санітарний персонал і транспорт для перевезення поранених, хворих і санітарного майна користуються захистом, і напад на них забороняється.


Друга Женевська конвенція (1906 року) розширює утримання першої у зв'язку з Гаазькими конвенціями 1899 року: вона стосується поводження збройних сил не тільки на полі бою, але і на морі.
2. Конвенція про поліпшення долі поранених, хворих і осіб, що потерпіли в корабельних аваріях, зі складу збройних сил на морі — встановлює правила поводження з хворими та пораненими під час морської війни, аналогічні правилам, передбаченим Конвенцією про поліпшення долі поранених і хворих в діючих арміях.

Третя Женевська конвенція (1929 року) ввела нове положення, установивши, що його умови ставляться не тільки до громадян країн, що ратифікували конвенцію, але до всіх людей незалежно від їхнього громадянства (не тільки до військових, але і до цивільного населення).
3 Конвенція про поводження з військовополоненими — встановлює правила, яких повинні додержуватися воюючі сторони при поводженні з військовополоненими.


Четверта Конвенція (1949 року) по захист цивільного населення і військових осіб під час війни була створена для того, щоб установити жорсткі стандарти захисту цивільного населення в місцях військових дій і на окупованих територіях, а також щоб після трагічного досвіду Другої Світової війни заборонити військові злочини. Женевська конвенція 1949 року включає в себе чотири універсальних міжнародних договори.
4Конвенція про захист цивільного населення під час війни — передбачає гуманне поводження з населенням, що перебуває на окупованій території, і захищає його права.
У 1977 році були прийняті два додаткових  протоколи до Конвенції 1949 року, що стосуються захисту  жертв міжнародних збройних конфліктів (протокол І) і захисту жертв внутрішніх конфліктів (протокол ІІ).
Норми цих конвенцій, а також двох додаткових протоколів до них 1977 р. у Міжнародному гуманітарному праві отримали назву «право Женеви».
Істотний внесок у становлення і розвиток міжнародного гуманітарного права вніс і продовжує вносити Міжнародний комітет Червоного Хреста (МКЧХ) - неурядова міжнародна організація. Багато в чому з ініціативи МКЧХ вдосконалюється Міжнародне гуманітарне право. Члени організації проводять велику практичну роботу по захисту жертв збройних конфліктів у різних регіонах світу. В Україні є представництво МКЧХ.
Було визначено  статус комбатанта.
Комбатант — особа, яка входить до складу збройних сил країн, які перебувають у стані військового конфлікту, і має право безпосередньо брати участь у військових діях.

Узагальнення вчителем основних принципів МГП
  Узагальнюючим і головним принципом МГП є принцип гуманізації збройних конфліктів, тобто під час збройних конфліктів воюючим потрібно в обов'язковому порядку дотримуватися законів і звичаї війни.
Іншими принципами Міжнародного гуманітарного права, що випливають з узагальнюючого принципу - гуманізації збройних конфліктів, можна вважати наступні:
1.     МГП має загальну дію, його потрібно дотримуватися безумовно і за будь-яких обставин.
2.     Застосування МГП не означає втручання у внутрішні справи конфліктуючих сторін.
3.     Медичний персонал, транспорт і установи, що мають відповідні розпізнавальні знаки, недоторканні і нейтральні.
4.     Необхідно суворо розрізняти відмінність між комбатантами і цивільним  населенням.
5.     Держава зобов'язана як на національному, так і на міжнародному рівні забезпечити гуманне поводження з особами, які виявилися під її владою.
6.     Забороняється дискримінація за будь-якою ознакою.
7.     Серйозне порушення норм МГП - кримінальний злочин, що підлягає покаранню.

Загальні принципи тісно пов'язані з основними правами людини.
1. Кожен має право на повагу, фізичну і психологічну недоторканність, повагу його честі, сімейних прав, переконань, звичаїв2. Визнання рівності прав перед законом, та юридичні гарантії. Ніхто не може відмовитися від прав, наданих йому гуманітарними конвенціями.
3. Забороняються тортури, принизливі чи нелюдські покарання. Забороняються репресії, колективні покарання, захоплення заручників. Забороняється напад на громадянське населення, на зазначені МГП цивільні об'єкти.
4. Ніхто може бути позбавлений власності незаконним шляхом. Окупанти не є власниками цивільних об'єктів, а лише можуть розпоряджатися захопленим майном. Окупаційна влада зобов'язана вживати заходів зі збереження цього майна.
Принципи, якими конфліктуючі сторони мали б керуватися щодо жертв збройних конфліктів та ведення бойових дій:
1. Забороняються недозволені види зброї та боєприпасів, методи ведення великої війни. Не мають розроблятися нові види озброєння, що порушують норми та принципи МГП чи інші міжнародні угоди.
2. Воююча  сторона не повинна завдавати супротивнику збитки, несумірні із метою війни, тобто зі знищенням чи ослабленням військової могутності супротивника.
3. Забороняються віроломство, тобто симуляція прагнення до переговорів, використання військової форми противника, знаків ООН, Червоного Хреста та інші аналогічні методи.
4. При веденні бойових дій має виявлятися турбота про захист природного середовища.
 7.  Закріплення. 1. Опрацювання ситуаційних задач у малих групах.
                            2. Доповідь про результати роботи в групах.
                           3.Повторення вивченого (метод «мікрофон»).
                            -  Назвіть основні принципи МГП.
8.Рефлексія (Заповнення карток для самоаналізу учнів)-3хв.
9.Підведення підсумків,оголошення оцінок.-3хв.

10.Домашнє завдання.  Вивчити параграф 1; Заповнити таблицю «Зміст Женевських конвенцій»; проаналізувати події на Сході України,записати факти порушення норм МГП; підготувати інформацію про Міжнародний кримінальний суд.